Prekrasne plaže, odlična gastro scena, vrhunska zabava, ugodna klima, scene kao iz filmova….sve je to Miami.
Taj kozmopolitski grad koji vas opije svojim ugođajem smješten u jugoistočnom kutu američke savezne države Floride dom je jednoj od najprometnijih putničkih luka na svijetu. Sam pogled na te "grdosije" privezane na terminalima i sav taj šušur oko njih tjeraju na mnogobrojna pitanja… kako se grade ti brodovi, tko su vlasnici, tko plovi na njima, tko radi na njima, kako uopće cijela ta mašinerija funkcionira,…ma što je to uopće cruising industrija?
Slika preuzeta sa Shutterstock
Pravi „A-ha!“ trenutak zbio se 60-tih godina prošlog stoljeća kada je prepoznata ogromna motivacija i želja putnika za egzotičnim destinacijama i novim iskustvima. Brodarske kompanije u svoju ponudu uvode sedmodnevna krstarenja po Karibima i kreiraju "leisure cruising", pojam kojim strateški naglašavaju toplu i ugodnu klimu, tirkizno plavo more, prekrasne pješčane plaže, vrhunsku zabavu egzotičnih karipskih luka. Blizina Miamija karipskom otočju, ali i Mexicu i Panami, potvrdila se kao kamen temeljac za stvaranje jake baze američke cruising industrije, a dva vizionara bili su Norvežanin Knut Kloster, utemeljitelj Norwegian Crusie Lines i američki Židov rumunjskog podrijetla Ted Arison, osnivač i utemeljitelj Carnival Cruise Lines. Njih dvojica zajedno osnivaju kompaniju "Norwegian Carribean Line", te malim, 830 tona teškim parnim brodom "Sunward" originalno napravljenim kao trajekt za europske luke, "prodaju" karipska krstarenja tržištu Miamija, gladnom uzbuđenja i novih iskustava, te su tako rođene ne samo kasnije dvije najveće cruising kompanije, već i cijela industrija.
Ubrzo dolazi do nesuglasica između vlasnika te Arison napušta partnera i osniva novu konkurentsku kompaniju, Carnival Cruise Lines dok Kloster ostaje i mijenja ime kompanije u Norwegian Cruise Lines. U to vrijeme se stvara i treća mega kompanija Royal Carribean Cruise Line koju 1968. osnivaju tri norveške brodarske kompanije: Anders Wilhelmsen & Co., I. M. Skauge & Co., i Gotaas Larsen, a uskoro u Miamiju svoje sjedište otvaraju i kompanije orijentirane isključivo na europsko tržište; "Peninsular i Oriental" (danas poznato kao "Princess Cruises"), "Cunard" i "Chandris" (današnji Celebrity Cruises).
Industrija je rođena, tržište je postojalo, i kreirao se razvoj cruising turizma, a jedan od ključnih dijelova te strategije razvoja bilo je prepoznavanje već etabliranih destinacija poput family friendly Orlanda s Disneyland-om i raskalašenog Las Vegasa kao glavne i jedine konkurencije. Stoga je zadatak marketinške mašinerije bio pozicioniranje i predstavljanje cruisera kao destinacija sama po sebi.
Uskoro krstarenje po Karibima postaje cjenovno pristupačno, iznimno atraktivno i "must do" za prosječnog Amerikanca te kompanije kreću u utrku gradnje novih i sve većih brodova koji će im osigurati dio tržišnog kolača, ali i učiniti njihovu flotu kao najveću i najmoderniju u industriji.
Od 1980-te, industrija se razvija kontinuirano i postaje iznimno važan segment turizma, a kako su rasle kompanije, tako su rasli i njihovi brodovi. Krajem 70-tih prošlog stoljeća nosivost je bila prosječno oko 20 000 t s kapacitetom od 800 putnika, ali utrka za biti najvećim, najboljim, najmodernijim među kompanijama dovodi do gradnje sve većih brodova te se sredinom 80-tih javljaju brodovi nosivosti 70 000 t, s kapacitetom od 2000 putnika. Manji operativni izdatci, sve veća potražnja za krstarenjima kao atraktivnim turističkim proizvodom, te ostvareni prihodi postaju pogonsko gorivo za gradnju još većih, još spektakularnijih i još luksuznijih plovila.
Cruising industrija postaje najbrže rastuća industrija u SAD-u, a Miami već desetljećima njena prijestolnica - "Cruise Capital of the World" kroz čiju je luku u 2018.g. prošlo preko 5,5 milijuna putnika. Danas je Miami home port mnogim cruising kompanijama među kojima su Carnival Cruise Lines, Celebrity Cruises, Costa Cruises, Crystal Cruises, Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises, Royal Caribbean International …. No osim toga, i nadalje nema filma ili serije koji se snima u tom gradu, a da nema barem jadnog kadra s pogledom na luku ili na megacruisere privezane na terminalu.
Cruising je postao Miami brand!
Slika preuzeta sa Shutterstock